Дома ФИТНЕС Со слушање музика до подобри фитнес резултати, во ритам достигнете ја вашата...

Со слушање музика до подобри фитнес резултати, во ритам достигнете ја вашата форма од соништата!

173

Научниците од Универзитетот на Тексас уште еднаш потврдија дека слушањето музика го олеснува интензивното вежбање.

Новото истражување покажа дека испитаниците кои слушале музика за време на кардио тренингот биле поиздржливи од оние кои вежбале без музика.

„Ова истражување покажува дека музиката може да биде помошно средство што ве мотивира да постигнете повеќе за време на вежбањето“, вели доктор Васим Шами, еден од авторите на истражувањето.

Доктор Шами и неговите колеги испитувале 127 доброволци и утврдиле дека срцето реагира на сите напорни вежби, вклучувајќи ги промената на косината и брзината на лентата за трчање на секои три минути.

Половина од испитаниците имале за задача да слушаат латино музика со брзо темпо додека трчале на лента, а другата половина трчале во тишина. При споредбата на резултатите, научниците сфатиле дека испитаниците кои слушале музика вежбале 8 минути и 26 секунди без прекин, а тие кои вежбале без музика завршиле за 7 минути и 17 секунди.

Ова не е првото истражување што дало вакви резултати.

Други одделни истражувања покажале дека луѓето се подготвени за поинтензивно вежбање кога ритамот на вежбање им е прилагоден на ритамот на музиката.

“Слушај музика и постигни повисоки резултати”

Еве листа од некои од најдобрите песни за вежбање од 2018

Lemon,” N.E.R.D and Rihanna

“All The Stars,” Kendrick Lamar and SZA

“Finesse,” Bruno Mars feat. Cardi B

“Havana,” Camila Cabello

“End Game,” Taylor Swift feat. Ed Sheeran

“IDGAF,” Dua Lipa

“My My My!” Troye Sivan

“Bartier Cardi,” Cardi B feat. 21 Savage

“Ric Flair Drip (& Metro Boomin),” Offset

“This Is Why We Can’t Have Nice Things,” Taylor Swift

“Filthy,” Justin Timberlake

“Bodak Yellow,” Cardi B

“Anywhere,” Rita Ora

“Dirty Sexy Money,” David Guetta and Afrojack feat. Charli XCX and French Montana

“Wolves,” Selena Gomez

“God Save Our Young Blood,” Børns feat. Lana Del Rey

“Delicate,” Taylor Swift

“The Middle,” Zedd, Maren Morris, and Grey

“One Kiss,” Calvin Harris and Dua Lipa

“No Excuses,” Meghan Trainor

“Raining Glitter,” Kylie Minogue

“Good Girls Bad Boys,” Alison Wonderland

“Nervous,” Shawn Mendes

“Youngblood,” 5 Seconds of Summer

“Friends,” Marshmello and Anne-Marie