Дома БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ Ова се петте најопасни холивудски глумци

Ова се петте најопасни холивудски глумци

1999

Акциските холивудски глумци во филмовите многу често изгледаат како боречки магионичари, но колку од нив навистина ја знаат основата на боречките вештини? Порталот Mixedmartialarts.com  одбра петмина најопасни холивудски ѕвезди спрема реалните боречки референци.

Списокот е интересен и интригантен, а некои имиња може да ве изненадат. За некои може и сте претпоставувале дека се `опасни ликови`, ќе почнеме од петиот кон самиот врв.

  1. Ed O’Neil – тој е црн појас во BJJ и на 67 години спарингува со млади противници на татамите. Глумец кој се прослави со улогата Ala Bundy во популарната серија како бразилски џиу џицу тренер на 22 години под водство на Rorion Gracie. Тоа што доби црн појас во BJJ во една прилика го нарече `најголемо животно достигнување покрај тоа што има деца`.
  1. Wesley Snipes – ѕвзезда во безброј акциски blockbusterа, долг список со референци од боречките спортови. Овој глумец не се шегува….

– Shotokan Karate 5th dan black belt

– Taekwondo 3rd dan black belt

– Hapkido 2nd dan black belt

– Kung fu

– Eskrima

– Brazilian jiu-Jitsu

  1. Mel Gibson – иако глумел во многу акциски хитови, малку кој од филмските фанови знае дека Mel Gipson доста од потезите може да ги примени и во вистинскиот свет. Имено супер ѕвзедата од рана возраст тренира BJJ и Thai Chi и наводно е многу добар во двете дисциплини. Дел од своето BJJ знаење го примени во филмот `Смртоносно оружје` каде на една сцена го задави противникот со триаголник.
  1. Jason Stathman – уште еден холивудски разбојник кој кондицијата ја одржува со вежбање BJJ “Ме опушта и ми носи мир. Секој кој има знаење од џудо, BJJ, бокс или друг боречки спорт… е мирна личност, а агресијата ја изразува само во борилиште”, порача Stathman кој има виолетов појас во BJJ и се занимава со Wing Chun, Karate и Muay Thaij.

1.Michael Jai White – најверојатно најмалку познато име на овој список, но секако глумец со најдолг список на боречки референци. Michael Jai White е црн појас во карате и во уште шест специфични дисциплини. 26 пати се кител со разни титули на големи карате натпревари, а списокот кој можете да го најдете подоле зборува самиот за себе.

 

– Kyokushin Karate black belt

-Shotokan Karate black belt

– Goju Ryu Karate black belt

– Superfoot system 8th dan black belt

–  Taekwondo black belt

– Kobudo black belt

– MMA

– Brazilian Jiu Jitsu