Дома ВЕЖБИ КЕВИН ЛЕВРОНИ! Кој е тој? Од каде доаѓа? Кои се неговите животни...

КЕВИН ЛЕВРОНИ! Кој е тој? Од каде доаѓа? Кои се неговите животни достигнувања?

481

КОЈ Е КЕВИН ЛЕВРОНИ?

Кевин Марк Леврони (роден на 16 јули 1964) е американски IFBB професионален бодибилдер, IFBB Hall of Famer, блогер и музичар.

За време на неговата професионална кариера, Леврони се натпреваруваше на 68 IFBB професионални натпревари. Тој има освоено 23 Pro Shows, кој го држеше рекордот за најмногу победи како професионалец на IFBB додека Рони Колман не го постави новиот рекорд во 2004 година. И покрај тоа што беше далеку од конкуренцијата повеќе од една деценија откако се пензионираше во 2003 година, Кевин официјално објави во средината на 2016 година дека ќе се врати повторно да се натпреварува на професионално ниво на сцената на натпреварот Мистер Олимпија. На 51-годишна возраст, Леворони го направи ветеното враќање на професионалната сцена, како што беше најавено, на 2016 г. Мистер Олимпија.

Во 2018 година, пред да се натпреварува на натпреварот Арнолд Класик во Австралија, Леврони објави дека ова ќе биде неговиот последен натпревар. Тој го освои 13. место од полето од 14. Многумина веруваат дека тој е подобрен во однос на неговиот услов за Мистер Олимпија во 2016 година, но тој се уште беше далеку од состојбата што го направи големо име во бодибилдингот во 90-тите и почетокот на 2000-тите.

Од каде доаѓа?

Роден и пораснат во Балтимор, Мериленд од татко на италијанско-американско потекло и мајка

афроамериканец, тој ги загубил двата родитела на рана возраст. Леврони е роден на 16 јули 1964, еден од шесте браќа и сестри. Првпат влегол во сала по враќањето на неговиот братучед од војска. По гледањето на големината и состојбата на неговиот братучед, Кевин вели дека тоа е она што го направил посериозен за вежбање и бодибилдинг воопшто.

 

Тренинг

Леврони ја започна својата професионална кариера во ИФББ во 1991 година, по завршувањето на првото место во НПЦ финалето. По Олимпија 1992 во февруари 1993 година, Кевин целосно ги раскина своите големи и мали пекторали, додека на бенч кревал 600 килограми, и му беше потребна хируршка интервенција за повторно да ги регенерира. Во тоа време сите мислеа дека кариерата на Леврони е завршена. Имаше две операции, првата траеше 8 часа. Додека се лекувал од својата прва операција, тој добил инфекција и му била потребна втора операција.

Леврони е учесник на повеќе од 13 натпревари на Мистер Олимпија, вклучувајќи го и 2016 Мистер Олимпија со посебена покана. И покрај достигнувањето на врвот на неколку пати, Кевин никогаш не го освои првото место во натпреварот за Мистер Олимипија, заслужијќи го прекарот “Некрунисаниот крал на Мистер Олимпија”.

Леврони е познат поради неговата способност брзо да се спрема за натпревари, наместо да тренира нон-стоп во текот на годината. Овој факт често се должи на причината зошто тој можеше да се врати за натпреварот за Мистер Олимпија во 2016 година. И покрај тоа што не се пласира во првите 10, Леврони се стекнал во форма за натпревар за само 5 месеци. По натпреварот за Мистер Олимпија во 2016 година, Леврони откри дека тренирал и покрај повредите на неговите пекторали и колено.

Успеси на Леврони

1991 Junior Nationals – NPC, HeavyWeight, 2nd

1991 Nationals – NPC, HeavyWeight, 1st

1991 Nationals – NPC, Overall Winner

1992 Grand Prix Germany, 1st

1992 Grand Prix England, 2nd

1992 Chicago Pro Invitational, 3rd

1992 Night of Champions, 1st

1992 Mr. Olympia, 2nd

1993 Grand Prix France, 5th

1993 Grand Prix Finland, 2nd

1993 Grand Prix Spain, 3rd

1993 Grand Prix Germany, 1st

1993 Mr. Olympia, 5th

1993 Grand Prix England, 3nd

1994 San Jose Pro Invitational, 1st

1994 Grand Prix France (2), 1st

1994 Grand Prix Italy, 1st

1994 Arnold Classic, 1st

1994 Mr. Olympia, 3rd

1994 Grand Prix Spain, 2nd

1994 Grand Prix Germany, 2nd

1994 Grand Prix England, 2nd

1995 Mr. Olympia, 2nd

1995 Grand Prix Spain, 1st

1995 Grand Prix Germany, 1st

1995 Grand Prix England, 2nd

1995 Grand Prix Russia, 1st

1996 San Jose Pro Invitational, 1st

1996 Arnold Classic, 1st

1996 San Francisco Pro Invitational, 1st

1996 Mr. Olympia, 3rd

1996 Grand Prix Spain, 3rd

1996 Grand Prix Germany, 4th

1996 Grand Prix England, 4th

1996 Grand Prix Czech Republic, 2nd

1996 Grand Prix Switzerland, 3rd

1996 Grand Prix Russia, 5th[clarification needed]

1997 Arnold Classic, 8th

1997 Mr. Olympia, 4th

1997 Grand Prix Hungary, 1st

1997 Grand Prix Spain, 1st

1997 Grand Prix Germany, 1st

1997 Grand Prix England, 1st

1997 Grand Prix Czech Republic, 1st

1997 Grand Prix Finland, 1st

1997 Grand Prix Russia, 2nd

1998 San Francisco Pro Invitational, 1st

1998 Toronto Pro Invitational, 2nd

1998 Night of Champions, 2nd

1998 Mr. Olympia, 4th

1998 Grand Prix Germany, 2nd

1998 Grand Prix Finland, 2nd

1999 Arnold Classic, 2nd

1999 Mr. Olympia, 4th

1999 World Pro Championships, 3rd

1999 Grand Prix England, 3rd

2000 Arnold Classic, 3rd

2000 Mr. Olympia, 2nd

2001 Mr. Olympia, 3rd

2001 Grand Prix England, 1st

2002 Arnold Classic, 5th

2002 Grand Prix Australia, 4th

2002 Mr. Olympia, 2nd

2003 Arnold Classic, 5th

2003 Mr. Olympia, 6th

2003 Show of Strengths Pro Championship, 3rd

2016 Mr. Olympia, 17th

2018 Arnold Classic Australia, 13th