Идеи за ужини помеѓу оброци


Избирањето на ужини треба да биде паметно. Наместо да посегнувате по слатки нездрави работи, нездрави грицки, изберете здрава ужина помеѓу оброците, нека тоа ви биде вашето тајно оружје. Со здрава ужина не само што ќе ја задоволите вашата желба, туку ќе го зголемите внесот на хранливи материи кој му се потребни на вашето тело.Еве неколку примери: 

1.Немасен јогурт-грчки јогурт, шака бадеми или немасно сирење. Со внесување на овие прозиводи во вашиот организам ќе внесете калциум. 

2.Банана, сладок компир, сос од домати, цвекло, сок од портокал. Доколку сакате да го внесоте калиумот во Вашиот организам конзумирајте ги овие производи. 

3.Семки од тиква, какао во прав-темно чоколадо, путер од сусам, семки од сончоглед, индиски орев. Сите овие продукти содржат голем број на магнезиум. 

4.Свеж зеленчук и овошје содржат голем број на растителни влакна. 

5.Витамин Е го има во темно зелен зеленчук, жолтото овошје, авокадо и јаткасти плодови. 

6.Црешите, јагодите, црвена пиперка, зелка, диња, киви, портокал, изобилуваат со витамин Ц. 

7.Витамин А го има во морковите – морковот помага во намалување на желбата за благо. 

8.Фолна киселина ја има во спанаќот,брокулата, карфиолот. 

9. Витамин К се наоѓа во зелениот чај, зелка, прокељот.

10. Витамин Ф го има во ленено семе, соја, кикириките, оревите.

Исхрана после тренинг


Оброкот после тренинг е од големо значење ако сакате своето тело да го осигурате со максимален ефект од тренингот кој сте го направиле. Основна цел на оброкот после тренинг е што побрза обнова на потрошените резерви, односно регенерација и адаптација после стресот и мускулните оштетувања кои се предизвикале со вежбањето. Без разлика дали станува збор за било каков спортски тренинг,или пак рекреативен тренинг со цел да се изгради убаво тело, важноста на оброкот после тренингот е еднаква. 

ЈАГЛЕНОХИДРАТИ ПОСЛЕ ТРЕНИНГ? 

Оброкот после тренинг мора да содржи протеини и јагленохидрати. Без разлика дали сте на диета за слабеење, додавате мускулна маса или тренирате со цел да развијате одредена способност, јагленохидратите мора да бидат составен дел во оброкот после тренинг. На сите нас ни е познато за предрасудите кои владеат дека јагленохидратите дебелеат, но најважна работа во целокупните процеси при слабеење, додавање мускулна маса или било која друга цел е вкупниот калориски внес, а потоа и стапката на застапеност на протеините, јагленохидратите и мастите. 

ВАЖНОСТА НА ПРОТЕИНИТЕ ПОСЛЕ ТРЕНИНГ 

Внесот на протеини после тренингот е еднакво важен како и за внесот на протеини во сите останати дневни оброци. Доколку правите тренинг за снага, синтезата на протеини е појачана за 24-48 часа после тренингот, па е препорачливо да се внеси и поголема количина на протеини. Најбрза опција за внес на протеин после теретана е 20-30 грама протеин (Протеин во прав – Whey протеин) во комбинација со глукоза, а во следниот оброк повторете ја истата количина на протеин во комбинација со јагленохидрати, само преку крута храна. Освен протеинскиот шејк, најдобра опција за внес на протеини после тренинг е немасно месо или риба (пилешки/мисиркини гради, ослич, туна).

1. Ориз, зеленчук, пилешки гради. – Оризот се готви во малку солена вода, зеленчукот тивко се пржи на тава со лажичка кокосово масло, додека пилешките гради се печат на електрична скара. 

2. Туна стек и палента. – Стекот од туна се печи на грил тава, а палентата се приготвува во вода. Во комбинација со палентата можете да додадете грав и маслинки. 

3. Мисиркини гради и компир. – Компирот се пече во рерна, додека мисиркините гради се печат на електрична скара… 

4.Пилешки гради во тортиља. 

Најдобра диета за здраво слабеење?


Во која било книга со диети која ги содржи одговорите за успешно губење на вишокот на килограми или за одржување на тежината, содржи најразлични податоци на пр. некои тврдат дека клучот е да се јаде помалку и да се вежба повеќе, други велат да се внесува помалку маснотии е единствениот начин, додека трети пропишуваат отфрлање на јаглехидратите. Па, што да веруваш?

Вистината е дека не постои решение „една големина да одговара за сите” за трајно здраво слабеење. Она што работи за едно лице може да не работи за Вас, бидејќи нашите тела се разликуваат: различно на различна храна, во зависност од генетиката и другите здравствени фактори. 3а да го пронајдете методот за губење на тежината што е соодветен за вас, најверојатно ќе одвоите време и ќе ви треба трпеливост, посветеност и некои експериментирања со различна храна, диети и суплементација.

За да се изгубат вишокот на килограми, за почеток наједноставно е да избегнете пржена храна и исфрлете ги рафинираните јаглехидрати и сл. Затоа не се обесхрабрувајте ако диетата што работела за некој друг не работи за Вас. И немојте да се откажувате ако диетата е премногу рестриктивна за да се справте со тоа. На крајот на краиштата, диетата е вистинска за Вас само ако се придржувате постојано, во континуитет.

Запомнете: иако не постои лесен начин за губење на тежината, има многу чекори што може да ги преземете за да развиете поздрава врска со храната, да ги спречите емоционалните предизвикувачи на прејадување и да постигнете здрава тежина.

 

Scroll to Top