Дома ИСХРАНА Неколку придобивки од кофеинот кај спортистите

Неколку придобивки од кофеинот кај спортистите

158

Како спортист, вашата стратегија за полнење вклучува неколку клучни пијалоци како што се водата, млекото, протеинските шејкови и спортските напитоци. Истражувањата покажуваат дека утринска чаша кафе може да биде одличен додаток во вашиот арсенал. Кофенскиот напиток нуди повеќе придобивки како за спортистите така и за рекреативците кои се грижат за своето здравје. Еве неколку причини зошто вие, спортистот, треба да го вклучите кафето во вашите планови.

Кафето ја намалува болката која добивате за време на тренингот

Тренирајте доволно јако и вашите мускули ќе ве молат да застанете. Кафето може да помогне да се намали обемот на овие молби. Според истражувањето објавено во 2009 година во Меѓународниот весник за спортска исхрана и метаболизам за вежбање, кофеинот (оној што го наоѓате во чаша кафе) може да го намали количеството на болка, која ја чувствуваат потрошувачите на кофеин со ниски до умерени количини ако се зема пред вежбање. Дури и ако не сте вообичаен пијач на кафе, може да добиете непосредна корист од чаша кафе пред натпревар или тренинг. Запомнете дека “чаша” е само 230мл.

Кафето исто така ја намалува болката која се јавува по вежбање

Истражувањето објавено во изданието на The Journal of Pain во февруари 2007 укажува на тоа дека умерените дози на кофеин (приближно две чаши кафе) може да ја намалат болката после вежбање до 48 проценти. Истражувањето ги испитуваше ефектите на кофеинот врз група од девет женски студентки кои не беа ниту редовни корисници на кофеин, ниту редовно физички активни. Тие учествуваа во умерен тренинг. Потоа, еден или два дена подоцна земале кофеинска пилула или плацебо, а еден час подоцна извршиле вежби за квадрицепс – прво да произведат максимална сила, а потоа да произведуваат под-максимална сила. Во споредба со плацебо субјектите, оние кои го добиле кофеинот пријавиле 48 проценти намалување на болката при максимална напорност и 26 проценти намалување на болката во под-максималниот напор.Ако ја поминавте оф-сезоната играјќи игри, ова може да биде лесен начин за намалување на болката по првите неколку тренинга.

Кафето помага за регенерација

Копнеете за протеинскиот шејк после тренинг, но можеби ќе сакате да го замените за сладок компир и чаша “Џо” – барем според истражувањата објавени во 2008 година од Journal of Applied Physiology. Тоа истражување покажало дека спортистите кои се напиле кафе по вежбање имале околу 66 проценти повеќе мускулен гликоген од оние кои испиле плацебо четири часа по вежбањето. “Ако имате 66 отсто повеќе гориво за тренинг или натпревар следниот ден, нема апсолутно никакво сомневање дека ќе стигнете подалеку или побрзо”, вели д-р Хојли, висок автор на студијата, во соопштението за печатот.